1393/10/23

درس واره شماره 14- ناتان ساوایا

اشتراک گذاری

ناتان ساوایا Nathan Sawaya  در واشنگتن Washington به دنیا آمد و در اورگان بزرگ شد. رویای کودکی او همیشه شاد بود. او کارتون می کشید، داستان می نوشت و با لگو Lego بازی می کرد. بعد از کالج او دوباره لگو Lego را کشف کرد اما نه به عنوان یک اسباب بازی بلکه به عنوان یک ماده ی کار. امروز او بیش از 1.5 میلیون آجر رنگی در کارگاه خود در نیویورک دارد. کار او پرزحمت، زیبا، تفریحی و همراه با انگیزه ای قوی است. توانایی او تبدیل کردن لگو Lego به چیزی جدید است. مهارت او در اندازه، کمال رنگ ها و روشی که موضوع اصلی اش را تصویر می کند، این امکان را به او می دهد که یک اسباب بازی معمولی را تا حد هنر زیبا متعالی کند.

 

 

 

 

ساوایا Sawaya یک هنرمند سورئالیست است که فرم ها را خرد می کند. تصورکنید فرانک لویدرایت Frank Lloyd Wright با ری هری هازن Ray Harryhausen یکی شوند یا رودن با میاماتو. در این صورت متوجه خواهید شد که ساوایا Sawaya از چه خاستگاهی می آید. اصولا  فرم هنری ساوایا Sawaya در مجسمه های 3 بعدی و چهره های بزرگ شکل می گیرد. او از زمانی که شروع به قبول سفارش از دور دنیا کرد، روزانه کار می کند و کاملا می خواهد به هر آنچه شما می توانید تصور کنید، جسمیت بخشد و اگر ایده ها متعارف و معمولی هستند، او ایده های زیادی از خودش برای پرورش دادن دارد.

 

 

 

بیشتر کارهای ناتان ساوایا Nathan Sawaya  شامل حفره های شکافته در چیزی محدود(مثل انسان) است. اما صرف نظر ازا ین استعاره، مهارت این ساختارها، آسان و شگفت انگیز و آشکار است. او دوست دارد خودش را با نگرش های مختلف به فرم انسان درگیر کند. روح کودکانه ی بعضی از آثارش با فضای ذاتا شاد لگو Lego فوق العاده جور در می آید. مجسمه های لگویی، مسیری طبیعی برای هنر لگو Lego به نظر می رسد اما چهره ها سلاح پنهانی دیگر ساوایا  Sawaya هستند.

 

 

 

قراردادن قطعات در جای درست، او را قادر می سازد تا چهره هایی هنری و واقعی از هرکسی را با جزئیات باورنکردنی بسازد. بسیاری از آثار او در حال گسسته شدن یا تحمل دردی آشکار هستند؛ خلق دوگانگی ای جالب بین لگو Lego  و مجسمه های ترسناک.

ناتان ساوایا  Nathan Sawaya صراحتا دوست دارد جنبه های ناراحتی از بشریت را نسبت به جنبه شگفت انگیز کودکی بسازد. او می گوید: "من از این الگو استفاده می کنم چون عکس العمل مردم در برابر اثر هنری ساخته شده از ماده ای آشنا را دوست دارم. هرکسی می تواند با آن ارتباط برقرار کند چون ممکن است کودک او نیز در خانه همین اسباب بازی را داشته باشد. من می خواهم این اسباب بازی ساده را تا جایی بالا ببرم که تا به حال نبوده من همچنین خلوص این ماده را تحسین می کنم، زاویه های درست و خط های مجزا ".

 

 


هدف بنیادی هنر او این است که مردم را شیفته کند و تا جایی که می تواند توجه آنها را جلب نمایند. او می کوشد هنر جذابی خلق کند که شبیه چیزهایی که تا به حال دیده ایم نباشد.

 

 

 

 

 

 

برگرفته از:
ترجمه مریم آقاعلی خانی،بهار 1391، "ناتان ساوایا"، فصلنامه جلوه نقش، شماره 7و 8 .
www.brickartist.com
www.weburbanist.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.