1394/03/14

درس واره شماره 18- طراحی یک بندرگاه تحقیقاتی-تفریحی

اشتراک گذاری

در یکی از پروژه های اخیر استودیو حدید در دانشگاه هنرهای کاربردی وین  Zaha Hadid’s Studio at the University of Applied Arts in Vienna ، یک آیسبرگ Iceberg در قطب جنوب Antarctic تبدیل به فضایی پراکنده برای تحقیق، حمل و نقل و اسکان موقت خواهد شد. این پروژه توسط یکی از دانشجوهای زاها حدید Zaha Hadid، بنام سرجیو رادو پاپ Sergiu-Radu Pop در سال 2014 طراحی شده است. پاپ Pop در ابتدای عملیات طراحی، فرضیه توسعه مقصد نهایی در انتهای دنیا  hypothesizes a point of arrival for the world’s final frontier of development ، را مطرح کرد. پاپ Pop با استفاده از علم بیومیمیکری Biomimicry به عنوان راهبرد اصلی طراحی، لبه های مُضَرس و نامتقارن قطب جنوب Antarctic را بازسازی کرده است.

 


 


بدون شک این بنا، از سازه های سر به فلک کشیده زاها حدید Zaha Hadid ، همچون یکی از طرح های او برای یک قایق بادبانی، تأثیر گرفته است. پروژه همچون یک اژدها، به صورتی مارپیچ از سطح آب بیرون آمده و به طرف منظرگاه اصلی ساحل، که پوشیده از برف است، صعود می کند. برج مجزایی در انتهای بنا طراحی شده که نمای آن کاملا شیشه ای است. در قسمت عرشه جلویی بنا که فضایی عمومی است، یک مش عظیم فولادی درهم تنیده که با فضای ناهموار اطراف در هارمونی است، نیز حضور دارد. این بنا به صورتی نامتقارن طراحی شده و این عدم تقارن با محیط ناهموار منطقه تناسب دارد.

 

 


بنا دارای دو برنامه مجزاست: ایجاد یک فضای آرام و تفکر برانگیز برای تحقیق و مطالعه، و توسعه یک فضای گسترده عمومی در مجموعه.

ساختمان، در طول خط ساحلی ناهمواری جای گرفته است که همزمان مجال کافی برای تحقیق و مطالعه جامع و اصولی، و رابطه متعادل بین میهمانان با مجموعه را فراهم می کند. برنامه جامع پیش بینی شده برای این بنا، ایجاد یک ساختمان با فضاهایی برای اسکان موقت و دائم، نمایشگاهی عمومی، تفریحی/گردشگاهی، سالن های همایش، عرشه ای برای تماشای مناظر، لنگرگاه کناره گیری قایق های کوچک تفریحی، بالگرد نشین و باند فرود/صعود هواپیما، پیش بینی شده است.

 

 


این پروژه با تلفیق یک سازه گسترده روی آب با برجی که به صورت مجزا رو سطح ناهموار آیسبرگ Iceberg بنا شده، یک آزمایشگاه تحقیقاتی انعطاف پذیر به وجود آورده است. این دو مولفه سازه ای، امکان ایجاد یک ساختمان عظیم بر روی سطوح یخ زده قطب جنوب Antarctic که شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش بینی دارد را فراهم آورده است. انعطاف پذیری فضایی این ساختمان، کلید رسیدن به تسهیلات دینامیکی است که، ساختمان را قادر به ایستادگی در برابر این شرایط ناهمگون آب و هوایی، می کند.

طراح پروژه، سرجیو رادو پاپ Sergiu-Radu Pop ، تاکید اصلی خود را در طراحی، بر روی بهسازی فضای آزمایشگاهی –که در اصول سنتی آن معمولا برای ایجاد فضای بیشتر، کیفیات زندگی محققین در آزمایشگاه ها نادیده گرفته می شود- گذاشته است. پاپ Pop اظهار می کند که طراحی نامناسب فضای تحقیق و مطالعه، اثر نامطلوبی بر روی روند کیفی تحقیق نیز خواهد داشت و طراح در این راستا یک فضای چند منظوره طراحی کرده، که محیطی مناسب را برای انبوه فعالیت های مهیج، فراهم می کند. پاپ Pop با ترکیب فضای تحقیق و فضای گسترده گردشگری-تفریحی، باعث ایجاد یک تجربه نامتقارن و جدید که مردم فضا را به صورت یک فضای تفریحی-تحقیقی درک خواهند کرد، شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برگرفته از :
www.archdaily.com
مترجم : رضا بیضاوی.

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.