1394/04/24

درس واره شماره 22- طرح تحقیقاتی واهاسا سوت بنک

اشتراک گذاری

پروژه واهاسا سوت بنک Wahaca Southbank Project که توسط گروه معماری سافت روم Softroom در سال 2012 احداث شده است. پروژه واهاسا سوت بنک، یک رستوران دو طبقه موقتی است که از ترکیب هشت کانتینر containers بازیافتی تشکیل شده است. این کانتینرها را برای ساخت این رستوران موقتی، با کشتی به کناره رود وست مینستر Westminster River و در جوار تراس بیرونی تالار ملکه الیزابت Elizabeth Alexandra Mary Windsor در مرکز سوت بنک انتقال داده اند. ایده استفاده از کانتینر برای ساخت این رستوران به این دلیل اتخاذ شده است که در قدیم سایت مجموعه به عنوان محلی برای تجمع کارگران بوده و به نوعی نشان دهنده فرهنگ کارگری است. دلیل دیگر اینکه، ارتفاع این کانتینرها معمولاً حدود دو متر و بیست سانتیمتر است که این ارتفاع کم باعث می شود طراحان بتوانند یک ساختمان دو طبقه را در حجم یک ساختمان یک طبقه طرح ریزی کنند.

 در انتخاب رنگ این نوع کانتینرها سعی شده است تا از رنگ های شاداب و پرطراوتی همچون بازه رنگ فیروزه ای تیره تا زرد حصیری استفاده شود. این طراوت رنگ، کنتراست عمیقی با رنگ خاکستری محیط اطراف خود که عمدتاً بتنی است، دارد. در بعضی موارد از ترکیب رنگ هایی که در کشتی های کانتینری و بنادر دیده می شود، استفاده شده است و در دیگر موارد از رنگ های استفاده شده در نقاشی های خیابانی مکزیک Mexico بهره گرفته شده است.


در طبقه فوقانی رستوران، برای پوشاندن فضای رمپ و همچنین سایه اندازی بر روی طبقه تحتانی در نمای جلویی رستوران، یکی از کانتینرها را به سمت جلو کنسول شده است. این پیشامدگی، کنسول، همچنین باعث ایجاد فراخی بصر و امتداد دید تا قسمت های جانبی رود وست مینستر نیز شده است که مناظر را به طور واضح تری در برابر دیدگان مشتریان قرار می دهد. 


 

با استفاده از یک عضو شیشه ای، نمای جلویی و انتهایی کانتینرها به هم متصل شده اند. این عضو شیشه ای هم به عنوان پوششی برای پلکان مجموعه است و همچنین دخول نور طبیعی به داخل مجموعه را میسر می کند. لازم به ذکر است که در فضای داخلی هر یک از کانتینرها، با استفاده از تغییر مبلمان و رنگ، ویژگی و هویت مختص به خود داده شده و تفکیک فضایی صورت گرفته است. 


در بیرون مجموعه، فضاهای زیادی همچون صندلی ها و نشیمنگاه های موقت، برای نشستن افراد به صورت فردی و گروهی درنظر گرفته شده است، که برای نمونه می توان به عرشه چوبی بنا اشاره کرد. تراس متصل به طبقه تحتانی نیز طوری طراحی شده است که امتداد دید افراد را به سمت رود سوق می دهد. همچنین برای تزیین مجموعه و بالاخص عرشه چوبی متصل به طبقه تحتانی، از نقاشی های دیواری تریستان مانکو Tristan Manco بهره گرفته اند. اولین نقاشی که در قسمت ورودی جلب نظر می کند توسط نقاش معروف سانر Saner طرح ریزی شده است. لازم به ذکر است که سانر برای ترسیم این نقاشی ها روی دیوار مجموعه، از مکزیک به انگلستان England سفر کرد. این رستوران قادر به سرویس دهی به صد و سی نفر مشتری است.
 


برگرفته از:
www.archdaily.com
مترجم: رضا بیضاوی.

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.