1394/07/27

درس واره شماره 29- استودیو طراحی پورشه از معماری تا ...

اشتراک گذاری

گروه پورشه سه نسل را پشت سر گذاشته است. پورشه بزرگ، مهندس مکانیک بوده که پروژه فولکس واگن بیتل Volkswagen Beetle  را به عهده داشت. به دنبال موفقیت پورشه بزرگ در طراحی ماشین بیتل، پسر ایشان کمپانی پورشه و نوه ایشان فردیناند الکساندر پورشه Ferdinand Alexander Porsche که تحصیلات خود را در مدرسه معماری باهاس Bauhaus به سرانجام رسانده بود در سال 1972 میلادی استودیو طراحی پورشه Porsche Design Studio را با هدف ارائه یک برند معتبر به دنیا در اشتوگارت آلمان Stuttgart, Germany تأسیس کرد.

 

Ferdinand Porsche - Vratislavice nad Nisou, Czech Republic - 1875-1951 

 

Volkswagen - Beetle - 1716

 

دو سال بعد، این استودیو به شهر Zell-am-see اتریش منتقل شد و تا به امروز در همان مکان فعالیت می کند. از جمله ابداعات فردیناند الکساندر که باعث معروفیت ایشان شد طراحی مدل افسانه ای پورشه 911 است. از سال 2004 میلادی رولاند هایلر Roland Heiler که عضو هیئت مدیره کمپانی پورشه دیزاین است، مدیر عامل استودیوی طراحی پورشه شد. در ابتدای تأسیس، این دفتر طراحی فعالیت خود را بر دو حوزه حمل و نقل و طراحی صنعتی متمرکز کرد و محصولات بی نظیری ارائه نمود که از جمله آن محصولات می توان به عینک، ساعت، ... و همچنین همکاری آن با برندهای تولید لوازم خانگی نظیر زیمنس Siemens، پوشاک ورزشی با شرکت آدیداس Adidas ، مبلمان اداری و خانگی و ... اشاره کرد.

 

Ferdinand Alexander Porsche - Stuttgart, Germany – 1935-2012

 

Porsche Model 911 Classic – Produced from 1964–1989

 

بعد از گذشت چندین سال این برند معتبر به حوزه طراحی داخلی و معماری نیز ورود پیدا کرد. امروزه گروه طراحی پورشه از جمله معتبرترین دفاتر طراحی است که در سه حوزه کلان طراحی حمل و نقل، طراحی صنعتی و طراحی معماری فعالیت می کند و همچنین از تلاقی این سه رشته با هم، پروژه های خاصی را به دنیا معرفی کرد که از آن جمله می توان به طراحی قایق های لوکس تندرو اشاره کرد.این استودیو طراحی، بیش از 135 جایزه معتبر دریافت کرده است از جمله:  Good Design Award ،Red dot design award و...

 

Roland Heiler - Manager  of the Porsche Design Studio - Holzheim Goppingen, Germany - 1958

 

Siemens Buiding - Zug, Switzerland - 1998

 

استودیو طراحی پورشه در پروسه طراحی محصولات خویش بر سه اصل مهندسی، انتخاب مواد مناسب و بی نظیر و پرداخت نهایی و کامل آن توجه دارد. محصولات استودیو طراحی پورشه نمایشی بی بدیل از تلاقی دو امر کارکرد و طراحی هستند. در نتیجه می توان سبک طراحی استودیو طراحی پورشه را شامل این ویژگی ها دانست: کاربردی، دارای خلوص، بی زمان، میراث مند، نو آورانه و عناصر مهندسی شده لوکس. فردیناند الکساندر پورشه می گوید: "چنانچه به کاربرد یک عنصر به اندازه کافی فکر شود آنگاه می توان فرم آن عنصر را به وضوح به نمایش گذاشت".

 

Royal  Falcon Fleet - RFF

 

Royal  Falcon Fleet - RFF

 

Royal  Falcon Fleet - RFF

 

Royal  Falcon Fleet - RFF

 

Royal  Falcon Fleet - RFF

 

از آنجایی که این برند معتبر بر بی زمانی، خلوص، میراث مندی و نوآوری توجه دارد، محصولات آن به عنوان محصولاتی کلاسیک از عمر بلندی برخوردار شده، در طول سالیان متمادی مورد توجه بوده و الگوی مناسبی برای سلیقه مردم واقع می شود. شاید بتوان نقاط عطف این برند معتبر در چهار دهه متمادی 1970، 1980، 1990 و 2000 را به ترتیب به ارائه چهار محصول بی نظیر شامل اولین ساعت با صفحه سیاه تیتانیوم، لامپ کاندیدو، پیپ معروف پورشه دیزاین، دوربین عکاسی سامسونگ و وسایل خانگی زیمنس را نام برد.

 

Porsche Design - Titanium Chronograph - 1980 

 

Kandido Lamp

 

Smoking Pipe - Porsche Product

 

Furniture - Porsche Product

 

 علاوه بر محصولات فوق، برند پورشه به دلیل آنکه بسیاری از محصولات به کار برده شده در فضای داخلی را مثل شرکت شیرآلات گروهه، مبلمان اداری و خانگی و ... طراحی کرده است، پس از چندین سال تجربه به حوزه طراحی داخلی گام نهاد و در این حوزه نیز موفقیت چشمگیری را از آن خود کرد که از آن جمله می توان به آشپزخانه معروف گروه طراحی پورشه اشاره کرد. همچنین این برند جهانی پا را از طراحی داخلی نیز فراتر گذاشته و به طراحی معماری با تکیه بر عمری تجربه نیز وارد شده است، از جمله مجتمع های مسکونی و مجموعه هتل های آرمانی.

 

Poggenpohl - Porsche Kitchen Design 

 

The Porsche Design Tower - Porsche Design Studio - in Sunny Isles Beach, Florida -  2016 


The Porsche Design Tower - Porsche Design Studio - in Sunny Isles Beach, Florida -  2016

 

Armani Residences - Cesar Pelli & Armani design studio - in Sunny Isles, Miami Beach – 2016 


Armani Residences - Cesar Pelli & Armani design studio - in Sunny Isles, Miami Beach – 2016

برگرفته از:
"درباره استودیو طراحی پورشه"، فصلنامه همشهری معماری، مردادماه 1390، شماره ششم.
www.electroluxgroup.com
www.dexigner.com
www.autoblog.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.